cloud

THE WONDERS OF WATER

Img

Yaklaşık 30 yıldır dünya genelinde bebekler 2 ayı tamamladıktan sonra yüzme ile tanışmaktadırlar.
Uzun yıllardır bebek yüzme aktivitesini fikren benimseyenler ve çok beğenenler olduğu gibi; bu akıma moda diyenler ya da 5 aylık bir bebeğe ne faydası olur? Bebeğimiz ders sonrası üşütüp hasta olmaz mı? Bebeğimiz sudan korkmaz mı? Havuzdan mikrop kapması için fırsat değil midir? Soruları ile eleştirisel görüşe sahip aileler de vardır.

Bazı aileler, bu sorular karşısında pes edip, çocuğumuz ne de olsa ileride bir şekilde yüzme öğrenir diyerek konuyu kapatırken birçok aile de bebeğini bu fiziksel aktiviteye getirerek hem bebeğinin gelişimini hızlandırmakta hem de bu sayede bebeğine yüzme öğretmektedir.

Bebeklerimizin suyla tanışma yaşını kültürümüzden miras edindiğimiz bilgilere göre karar veriyoruz.
SU, dünyamızın ve vücudumuzun vaz geçemediği ve var olabilmemiz için mucizevi bir maddedir.
Her birimiz 9 ay suda gelişerek dünyaya geliriz, suya olan sevgimiz suyun doğamızda olmasındadır. Suyun insana ve dünyamıza sayılamayacak kadar çok faydası vardır ancak ben size kendi konumuz ile ilgili olan önemli faydalarından kısaca bahsetmek isterim.

Doğumumuzdan, yaşamımızın sonuna kadar birçok hastalık geçiririz ya da kalıcı veya geçici fiziksel sağlık sorunları yaşarız ( fiziksel engel, protez, fıtık, kalp…vb. ) Bu dönemler de dahil olmak üzere sürekli olarak yapabileceğimiz TEK spor yüzmedir. İlginçtir ki, doğayı incelediğimizde hayvanlar da dahil olmak üzere tüm canlılar yüzmeyi bilerek doğarlar. Bebekler de yüzme ve nefeslerini tutma refleksiyle hayata başlarlar.

Hayvanların yüzme dersine ihtiyaçları yoktur, hayatları boyunca refleksleri bir gün lazım olur diye aktiftir, fakat insanların yüzme ve nefes tutma reflekslerini devam ettirmezsek, unuturlar ve gerektiği yerde kullanamazlar.

Hem hayat kurtarma bakımından hem de vücudumuzun tüm bölgelerini eşit olarak çalıştırdığımız en etkili ve sağlıklı aktivite yüzmedir. Ülkemizde her yıl 1000 kişi yüzme bilmediğinden hayatını kaybetmektedir.

3 tarafı denizler ile çevrili bir ülkede yaşıyor olmamız, bu konuya daha yakın olmamızı gerektirmektedir.

Bir sonraki konumuz “YÜZMENİN BEBEĞİMİZ VE ÇOCUĞUMUZ ÜZERİNDEKİ FAYDALARI” dır.
Lütfen yazılarımızı takip ediniz :)